Olay İşleme Programı (Event Handler)

asp netASP.NET’te olayları işlemek için olay işleme programları kullanılır. Her ASP.NET nesnesi özel olay işleyici olarak atanmış alt programlara sahiptir. Örneğin, Page nesnesi olayları için genel olarak Page_Init, Page_Load, Page_DataBind, Page_PreRender, and Page_Unload alt programları vardır.

Page nesnesi dışındaki nesnelerde oluşan olayları işleyecek alt program 2 yöntem kullanılarak belirtilir. Birinci yöntem, kontrolün sözdiziminde (sentaks, syntax) olay için alt programı atamaktır. sayiArtir.aspx sayfasında button nesnesinde bu yöntem kullanılmıştır.

<asp:button id=”button1″ text=”Artır” onClick=”button1_click” runat=”server”/>

İkinci yöntem, komut kullanarak olaya alt program atamaktır. VB’de bu işlem için kullanılan komut AddHandler komutudur. Bu komut, tasarımcının tamamen sayfa tasarımına web programcısının ise kodlamaya odaklanmasını mümkün kılar. SayiArtir.aspx sayfasında button1_click alt programından önce aşağıdaki satırları ekleyerek ve <asp:button… satırından onClick=”button1_click” ifadesini çıkararak sayfayı sayiArtir2.aspxsayfası olarak kaydedelim. İkinci yöntemi bu sayfa üzerinden inceleyelim.

sub Page_Load()

AddHandler button1.click, AddressOf Me.button1_click

end sub

AddHandler komutu ile button1 kontrolünün click olayı button1_click alt programına atanmıştır.

Bir başka makalede görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.