Otomotiv Sanayisinde Grup Teknolojisi

Otomasyonun en çok kullanıldığı alanlar içerisinde otomotiv sanayisi de bulunduğu için, otomotiv sanayinde grup teknolojisine değinelim. Şayet bir otomobil fabrikasına uğramışsanız, otomasyon sistemleri arasındaki müthiş iş bölümünü görmüşsünüzdür. Buradaki otomasyon sistemlerinin veya robotların yaptığı işleri kısaca şöyle özetleyebiliriz:

Çok hızlı bir şekilde ağır takımları kullanan metal dev robotlar, çelik sacın belirli bir noktasını milimetrik hesaplamalarla bulmakta, birden fazla parçayı kaynak ederek, sonraki aşamaya göndermektedir. Robotlar, ara vermeden kaynak altındaki karoseriye şekil vermektedirler. İki metre ilerideki robotlar ise dış sacı boyamaktadırlar. En son aşamada bulunan robot da, şişirilen lastikle birlikte jantları takmaktadır. Her bir otomasyon sistemi veya robot, ayrı bir görevi üstlenmiştir. Yani bir iş bölümü yapılmıştır. Diyebilirsiniz ki bütün bunları tek bir robot yapamaz mı? Günümüzde, işlerin daha kısa sürede yapılması ve daha verimli olması için çalışma sahasının her alanında iş bölümüne gidilmektedir. Fabrikadaki her bir robotun yaptığı işi daha detaylı olarak düşünecek olursak, bunu tek bir robotun yapmasının imkansız olduğu açıkça görülecektir.

Otomotiv üreten bir fabrikada robotların üstlendikleri temel görevler şöyle özetlenebilir: Karoseri parçaların kaynağında, maksimum toleransı yarım milimetre olan kaynak noktalarındaki nokta kaynaklarının tam olarak yapılmasında, şekillendirilecek parçaların üzerine preslemede, yükleri kaldırmada, boya hattında seri hareketlerle en ücra açılara ve boşluk hacimlere erişerek boyama işlemlerinde, büyük burkulmalar olmaksızın, sac gövde içinde rahat bir şekilde sürünerek görevini yerine getirmede, ağır oto tekerleklerini alarak ve arzu edilen pozisyona getirerek kampananın içine vidalamada vb. birçok alanda robotlar kullanılabilmektedir. İşte, saydığımız bütün bu işler birbirine bağlı bir uyum içinde gerçekleşir.

Dünyadai otomobil üreticileri, uluslararası rekabet ve gelişen ekonomik şartlar nedeniyle robotlarla birlikte Bilgisayar Destekli Tasarım ve Bilgisayar Destekli İmalat, yani CAD/CAM yöntemlerini devreye sokmuşlardır.

Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD) sistemi, robotların kullanıldığı alanlar arasında yer alır. CAD sistemi Amerika’da her geçen gün artan bir hızla kullanılmaktadır. Örneğin Ford firması; gövdenin % 50’sini, parçaların % 25’ni, elektrik parçalarının ise %100’nü bilgisayar desteği ile tasarlamaktadır.

1.2.5. Uzayda Robotlar Arasında İş Bölümü

Robotların kullanım alanlarından biri de uzay araştırmalarıdır. Amerikalılar Mars’ı araştırmak için Viking projesini tasarladılar. Bu projenin amacı Viking adı verilen iki robottan oluşmuş aracı Mars’a gönderip, oranın nasıl bir yapıya sahip olduğunu öğrenmekti. 5 Eylül 1975’te Viking aracı Florida’daki Cape Canaveral üssünden Mars’a gönderildi. Viking aracı birbirinin aynı iki robottan oluşur. Robotun biri yörüngede dönerken diğeri iniş yapıp gezegenin yüzeyini inceleyecekti. Yörüngede dönen robot aracı (orbiter) 900 kg ve iniş robotu (lander) 500 kg ağrılığındaydı. Yörünge robotu sayesinde farklı açılardan çekilmiş 52000 görüntü elde edildi. İniş robotu sayesinde de 4500 fotoğrafın yanı sıra yüzey ve atmosfer verileri gönderildi. Bu iki robotun sayesinde Mars yüzeyinin %97’si hakkında bilgi sahibi olundu. Resim 1‘de Mars yüzey robotu ve Ay aracı görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Join me: