Öğrencilerin Zeki Olması Anne Karnında Başlar

Kalıtsal genler, bebeğinizin zekasını ve kişiliğini belirlemede önemli bir rol oynar, ancak doğru yaşam tarzı seçimleri, bu genlerin rahimde programlanmasını sağlamaya yardımcı olabilir.

Çocuğunun sağlıklı ve zeki olarak büyümesi her ebeveynin hayalidir. Elbette, annenin diyeti, genleri ve duyguları, büyüyen bir bebeğin zekasını geliştirmede rol oynar, peki ya daha akıllı, daha mutlu bir bebek olmasının ipuçlarına ne dersiniz? 

Jinekolog Ratnabali Ghosh, “Kalıtsal genler zeka ve kişiliğin belirlenmesinde önemli bir rol oynar, ancak doğru yaşam tarzı seçimleri bu genlerin rahimde programlanmasına yardımcı olabilir” diyor.

Araştırmacılar şimdi IQ’nun sadece yarısının genlere bağlı olduğunu tahmin ediyor, geri kalanı da bebeğin çevresinden etkileniyor.

İşte çocukların daha zeki olmasına imkan tanıyan yöntemler ve yapılması gerekenler:

Bebeğinizle konuşun ve kitap okuyun

Hamilelik sırasında klasik müzik dinlemek pek bir fark yaratmayabilir, ancak bebeğinizle konuşmak çok önemlidir. Dil öğrenimi rahimde başlar. Çalışmalar, hamilelik boyunca bebekleriyle konuşan veya kitap okuyan ebeveynlerin, doğduktan sonra erken yaşlarda kelime tanımayı teşvik ettiğini göstermiştir.

Egzersiz yapmak

Egzersiz yapmak ve aktif kalmak vücudunuzun sağlığı için önemlidir, ancak araştırmalar beyin fonksiyonlarını da iyileştirebileceğini göstermektedir. Haftada birkaç kez 30 dakikalık rahatlatıcı bir yürüyüş işe yarayacaktır.

Yumurta ve balık yiyin

Yumurta sarısı, hamilelik sırasında alındığında bebeklerde öğrenmeyi ve hafızayı geliştirdiği gösterilen kolin (hamile kadınlar için önerilen bir vitamin) ile doludur. Hatta bazı araştırmalar kolinin beyin hücrelerinin yapısını değiştirdiğini ve onları bilişsel gelişim için daha destekleyici hale getirdiğini göstermiştir.

Bazı çalışmalar DHA’yı (bir omega-3 yağ asidi) daha iyi beyin gelişimi ile ilişkilendirmiştir. Omega-3’ü somon ve sardalya gibi balıkları (daha az cıva içeren balıklar) tüketerek elde edebilirsiniz.

Alkol ve sigarayı ortadan kaldırın

Birçok çalışma, hamilelik sırasında sigara içen veya dumana maruz kalan kadınların erken doğum yapma riskinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Öğrenme sorunları ve azalmış fetal solunum gibi diğer olumsuz yan etkileri nedeniyle sigaradan uzak durmak en iyisidir. Hem bebeğinizin hem de kendi sağlığı için.

Yukarıda saydığımız çok basit yöntemler sayesinde anne karnında alacağınız önlemlerle zeki, yetenekli öğrencilerin yetişmesine imkan sağlayabilirsiniz. Bu konuda sizlere yardımcı olabilecek deneyimli sağlıkçılardan ve annelerden yardım ve tavsiye almak için annelertoplandik.com’u inceleyebilirsiniz. Annelertoplandik.com, binlerce üyesi ve milyonlarca postu sayesinde ülkemizde sağlıklı ve zeki bebeklerin yetişmesi için destek olmaya devam ediyor. Siz de zeki öğrencilerin nasıl bir yaşam koşulu ile dünyaya geldiğini merak ediyorsanız annelertoplandik.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.