MİKRODENETLEYİCİLER DERSİ 1. DÖNEM 3. YAZILI SORULARI

… . . . . . . . . . .. . . .. ..  ANADOLU TEKNİK LİSE TEKNİK LİSE VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ MİKRODENETLEYİCİLER DERSİ T12/B SINIFI 1. DÖNEM 3. YAZILI SORULARI

 

 

1- Veri Belleği hakkı nedir, işleyişini yazınız.  (15p)

 

2- PIC 16F84 için RC Osilatörü bağlantısını çiziniz.   (15p)

 

3- Merkezi işlem ünitesi nedir yazınız ve çalışması hakkında bilgi veriniz.   (15p)

 

4- Mikrodenetleyicilerdeki adresleme modu kavramını açıklayıp çeşitlerini yazınız.  (15p)

 

 

Aşağıdaki assembly kodlarının ne iş yaptıklarını ve hangi adresleme modu çeşitlerine girdiklerinin yazınız.

 

5- a) LDAA   #$2A   (5p)

b) LDAB   #$5F    (5p)

c) STAB    #$003B  (5p)

 

 

Aşağıdaki ifadeler Doğru ise (D), Yanlış ise (Y) yazınız.

 

6- Mikrodenetleyiciler için geliştirilen yazılımları denetleyicilere aktarmak için basit bir programlama yazılımı yeterlidir. (…….)    (5p)

 

7- Programlayıcı devreler bilgisayara seri, paralel veya USB bağlantı noktası ile bağlanarak iletişim kurarlar. (…….)  (5p)

 

8- Her programlayıcı cihaz için cihaza özel yazılım gerekmez. Derleyici bunların hepsini programlayabilecek yapıdadır. (…….)   (5p)

 

9- RAM bellekler hızlıdır fakat devrenin enerjisi kesildiğinde içindeki veriler silinir. Bu nedenle geçici bellek olarak kullanılırlar. (……)   (5p)

 

10- Pic 16F84 mikrodenetleyicisinde 3 tane port vardır bunlar PORTA, PORTB ve

PORTC’ dir. (……)  (5p)

CEVAPLAR

1- Veri belleği 80 adet bank 1’de ve 80 adet bank 2’de olmak üzere 160 adet gibi görünse de aslında bazı özel amaçlı yazmaçlar dışında bank 1 ve bank 2’deki bilgiler birbirinin kopyasıdır. Genellikle 0x0C ile 0x04 adresleri arasındaki bölüm programlar tarafından genel amaçlı veri hafızası olarak kullanılır.

 

2-

 

3- Çarpma, bölme, çıkarma yapabilen ve içeriğini bir hafıza alanından diğerine aktarabilen üç ayrı hafıza alanından oluşan özel bir bloktur. Bu hafıza alanları yazmaç olarak adlandırılır. Merkezi işlem ünitesi yani kısaca cpu olarak da adlandırılır. Mikrodenetleyicinin karar mekanizmasını oluşturur, beyni konumundadır.

 

4- Adrsleme modud mikroişlemcinin o anda yürütmekte olduğu programın komutlarına göre, komut ve verilerin, hafızadan hangi yöntemle getirileceğinin ve işleneceğinin genel bir tanımıdır. Mikrodenetleyiciler için hazırlanan assembly program satırlarında, mikroişlemcinin tanıyıp işleyeceği komutlar ve veriler vardır. Komuttan sonra işlenen bir “adres” veya “veridir”. 5 çeşit temel adresleme modu vardır. Bunlar; Doğrudan adresleme, dolaylı adresleme, ivedi adresleme, doğal adresleme, sıralı adreslemedir.

 

5-a) A kaydedicisine (2A) sayısını yükler. (ivedi adresleme)

 

b) A kaydedicisine (005F) adresindeki veriyi yükler. (Doğrudan adresleme)

 

c) B kaydedicisindeki veriyi (003B) adresine yükler. ( Doğal adresleme)

 

 

6- Y

 

7- D

 

8- Y

 

9- D

 

10- Y

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Join me: