MİKRODENETLEYİCİLER DERSİ 1. DÖNEM 2. YAZILI SORULARI

…………….. ANADOLU TEKNİK LİSE TEKNİK LİSE VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ MİKRODENETLEYİCİLER DERSİ T12/B SINIFI 1. DÖNEM 2. YAZILI SORULARI

 

1- PIC mikrodenetleyicisinde özel amaçlar için kullanılan PS2,PS1,PS0 (Prescalar Rate Select Bit) yazmacının görevi nedir yazınız.

 

2- PortA ve TRISA’nın çalışma mantığını anlatınız?

 

3- Program Belleği nedir yazınız?

 

4- Etiket nedir tanımlayınız ve etiketlerde uyulması gereken kuralları yazınız?

 

5- Programlama kartı nedir?

 

6- Mikrodenetleyici tanımını yaparak, mikroişlemci ile farkını yazınız?

 

7- a) (18)  = (?)

   b) (A3B)  = (?)

 

NOT BAREMİ:

1. Soru 15 puandır.

2. Soru 15 puandır.

3. Soru 15 puandır.

4. Soru 15 puandır.

5. Soru 15 puandır.

6. Soru 15 puandır.

7. Soru 10 puandır.

SÜRE: 40 dakikadır.

 

 cevaplar

 

1- Zamanlayıcı için kullanılan sinyal kaynağının frekansını bölmek içindir. Frekensın kaça bölüneceği bu bitler ile ayarlanır. Frekans bölme değerleri önceden belirlenmiştir.

 

2- PORTA 5 bit uzunluğundadır. TRISA yazmacının herhangi bir biti 1 yapılırsa PORTA nın aynı değerli ucu giriş ucu olarak kullanılır. Aynı şekilde TRISA yazmacının herhangi bit’i 0 yapılırsa bu sefer PORTA’nın aynı değerli ucu çıkış olacaktır. RA4 portu aynı zamanda TIMER(zamanlayıcı) için kullanılmaktadır.

 

3- Program belleği EEPROM tabanlı ve 1K x 14 bir hafıza organizasyonuna sahiptir. Yani 14 bit uzunluğunda 1024 adet hücre içerir. Programın çalışması esnasında bu bölümdeki verilere müdahale edilemez.

 

4- MPASM derleyicisi için sabit verilerin atandığı bazı sembolik isimlere etiket denir. Etiketlerde şu kurallara uyulmalıdır. Etiketler 1. kolondan itibaren yazılır, Etiketler bir harf ya da _ (altçizgi) ile başlamalıdır. Etiketlerde Türkçe karakter kullanılamaz. Bir komut ismi olmamalıdır. En fazla 31 karakter uzunluğunda olabilir. Büyük/küçük harf duyarlılığı vardır.

 

5- Mikrodenetleyicilerle yapılan devrelerin dizaynı yapılıp uygulama aşamasına gelindiğinde, denetleyici içerisine yazılım yüklemek için çeşitli programlama cihazlarına gereksinim vardır. Programlama kartları bu kısımda devreye girer ve Pic mikrodenetleyicilerini ve işlemcileri programlayarak istenilen şekilde çalışmasını sağlar.

 

6- Mikrokontrolörler (mikrodenetleyiciler) tek bir silikon yonga üstünde birleştirilmiş bir mikroişlemci, veri ve program belleği, sayısal (lojik) giriş ve çıkışlar (I/O), analog girişler ve daha fazla güç veren ve işlev katan öteki çevre birimleri (zamanlayıcılar, sayaçlar, kesiciler, analogtan sayısala çeviriciler, vb.) barındıran mikrobilgisayarlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Join me: