MİKRODENETLEYİCİLER DERSİ 1. DÖNEM 1. YAZILI Soru ve Cevapları

1- Mikrodenetleyici’nin tanımını yapınız ve mimari çeşitlerini yazınız.

 

2- Fiziksel yapılarına göre bellekler kaça ayrılır yazınız.

 

3- ORG deyimi, Sonlandırma deyimi, hexadecimal digit nedir?

 

4- Pic mikrodenetleyicisinde kaç tipte komut yazılışı vardır yazınız.

 

5- PIC 16F84 mikrodenetleyicisi reset devresini çiziniz.

 

6- PIC16F84 Mikrodenetleyicisinde kullanılan yazmaçlar hakkında bilgi veriniz.

 

7- a) (8F2)  = (?)

 

b) (25)  = (?)

 

…………………………………………………………………………………   ANADOLU TEKNİK LİSE TEKNİK LİSE VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ MİKRODENETLEYİCİLER DERSİ T12/B SINIFI

1. DÖNEM 1. YAZILI CEVAP ANAHTARı

1- Mikrodenetleyici: tek bir silikon yonga üstünde birleştirilmiş bir mikroişlemci, veri ve program belleği, sayısal (lojik) giriş ve çıkışlar (I/O), analog girişler ve daha fazla güç veren ve işlev katan öteki çevre birimlerini barındıran mikrobilgisayarlardır. Mikrodenetleyiciler mimari çeşitlerine göre ikiye ayrılır; bunlar RISC (Reduced Instruction Set Computer: Azaltılmış komut seti) tabanlı işlemciler ve CISC (Complex Instruction Set Computer: Karmaşık komut seti) tabanlı işlemcilerdir.

 

2- Fiziksel yapılarına göre bellekler dört’e ayrılırlar. Bunlar Elektronik bellekler, elektromanyetik bellekler, optik bellekler ve mekanik belleklerdir.

 

3- Hexadecimal Digit: On altılı sayı sisteminde ifade edilen verilerin her bir basamağı hexadecimal digit olarak adlandırılır.

ORG deyimi: İki amaç için kullanılabilir. Birincisi program başlangıç adresini belirtmek için ikincisi ise interrupt alt programı başlangıç adresini belirtmek içindir.

Sonlandırma deyimi: END komutu programı bitirmek içindir.

 

4- PIC mikrodenetleyicilerinde 4 tipte komut yazılışı vardır. Byte yönlendirmeli komutlar. Bit yönlendirmeli komutlar. Sabit işleyen komutlar. Kontrol ve akış komutlar.

 

5-

mikronenetleyici

        PIC 16F84 RESET DEVRESİ

 

6- PIC 16F84 mikrodenetleyicisinde yazmaçlar RAM bellek içerisinde yer almaktadır. Şekilde hafızanın yerleşim düzeni verilmiştir. Burada 0x0C adresinden itibaren 0x4F adresine kadar olan kısım genel amaçlı hafızadır ve kullanıcıya ayrılmıştır. Aynı şekilde 0x8C adresinden 0xCF adresine kadar olan kısımda kullanıcı içindir. Ancak bu iki hafıza bölümü farklı banklarda yer almasına rağmen aslında birbirinin aynı verileri taşımaktadır.

 

 

7- a)                                                                                    b)            

                                                       

 res1          re2

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Join me: