Kpss alan bilgisi örnek soruları yayınlandı.

osym kpssBildiğiniz gibi yıllardır gündemden ve ne zaman yapılacağı konusunda bir sürü iddaalar ortaya atılan alan bilgi soruları sonunda kpss sınavı bünyesine alındı. Ösym nin yeni yaptığı açıklamaya ve paylaştığı sorulara bakılırsa bir süre gündem den düşmeyecek gibi bu konu.

Ösym kpss sınavının ayırıcı ve seçici özelliğini arrtırmak için böyle bir yola başvurdu. Amacı kpss sınavına giren adaylardan öğretmenliği daha fazla hak eden ve öğretmenlik gereksinimlerini daha fazla yerine getiren adayları seçmek.

Linki aşağı da da verilen ösym nin paylaştığı dökümanda Türk Dili ve Edebiyatı,Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türkçe, İlköğretim Matematik, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise),  Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil (Almanca, Fransızca, İngilizce),Fizik, Kimya, Biyoloji bıranşlarına ait alan bilgi soru örnekleri ve hangi konudan kaç soru çıkıcağına dair bilgiler yeralmaktadır. Diğer branşların  ise alan bilgi sınavına tabi olmadıkları anlaşılıyor.

 

Türkçe Öğretmenliği Alan Bilgi örnek soruları ve Konu % oranları

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Alan Bilgi örnek soruları ve Konu yüzdeleri

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Alan Bilgi örnek soruları ve Konu yüzdelerii

Bu linkten tüm bıranşlara ait alan bilgi soru örneklerine ve soru yüzdelerine ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki linklerden soru örneklerini görebilirsiniz. Bu uygulama ile ÖSYM bir hayli tepki çekti. Yeni sınava girecek adayların ise bu uygulamadan nasıl etkileneceği ise merak konusu. Kpss sınavına girecek olan adayların genel yorumu ise sınavın artık iyice zorlaştığını, çalışılması gereken konuların bir hayli çoğaldığı konusunda hem fikir. Artık kpss sınavı lys ve ygs sınavlarını gölgede bırakacak gibi.

Kpss gibi zorlu bir maratonda yarışan arkadaşlarımıza bol bol başarılar diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.