İLETİŞİM ARACI OLARAK BİLGİSAYARLAR

İLETİŞİM ARACI OLARAK BİLGİSAYARLAR

 

kişisel bilgisayarların ortaya çıkışı  ve bu bilgisayarları bir şekilde birbirine bağlanmasıni sağlayan bilgisayar ağlarının gelişimi bilgisayarların tarihinde önemli bir dönüm noktası olmuştur. Böylece bilgimilyonlarca insan tarafından paylaşılır hale gelmiştir. Günümüzde milyonlarca bilgisayar bilgi paylaşımı için birbirine bağlanmış durumdadır. Bu bilgiler bilgisayar sisteminde yüklü olan görüntü ses metin ve sayısal veriler olabileceği gibi bir programın çalışması için gerekli olan program kodlarıda olabilir.

 

BİLGİSAYAR AĞLARI

 

Bilgiayarların ağlar ile birbirine bağlı ve iletişim halinde olması ,kullanıcılara haberleşme kaynak ve bilgi paylaşımı,bilgilere kolay ,ucuz,ve güvenli erilim sağlamak gibi imkan sunar.

 

İNTERNET

 

Dünya üzerindeki tüm bilgisayarları birbirine bağlayan ve bu şekilde tün bilgisayrarın erişimini saylayan ulular araı en büyük ağa internet denilmektedir. Dünyanın üzerinde bulunan bütün bilgisayarlar ,kişisel bilgisayarlardan çok kullanıcılı sistemlere kadar ,model marka ,yer zaman bağımlılığı olmaksızın,internet aracılığı ile iletilim kurabilirler.

 

elektronik posta(e-pota,e-mail)

 

e-posta metin,resim,çalışabilir program gibi verilerin bir bilgisayarda bir diğerine taşınmasıdır. Elektronik mektu yollarken mektubun gideceği bir elektronik posta adresine ihtiyaç vardır.e-posta adresi genelde kişininkullanıcı numaraı ve kullandığı istemin internet adresinde oluşur. E-mektup adresleri @ işaretiile ayrılmış iki kısından olşur. İlk kısım kullanıcı adresi ikinci kısın ise sistemin adresidir. Günümüze e-posta kullanımı oldukça fazladır.

 

Uzaktan erişim (telnet)

 

telnet internete bağlı herhangi bir bilgisayara uzaktan bağlanmak için geliştişrilen bir TCP/IP protokolu ve buy işlemi yapa programlara verilen genel bir addır. telnet erişim programı ile herhangi bir sisteme bağlanmak için öncelikle o sistemin IP adresini ve alan adı adresını bilmemiz ve bağlanılanmakınada bir kullanıcı adımız veya bir şifremizin olması gerekmektedir.

 

Dosya transferi (FTP)

 

Dosya transfer protokalü internete bağlı iki sistem arasında dosya transferi yapmamıza progranların kullanıldığı protokoldür.

İnternete bağlı tün kullanıcılarına açık dosya kütüphaneleri ve arşivleri bulunmaktadır. Bu protokol sayesinde dosya transferi yapabirsiniz.

 

World-Wide Web

 

WWW olarak da adlandırılan bu sistem dünya üzerindeki bilgi alıl verili için geliştirilmiş bir prograndır. Bu  program HTTP adı verilenbir protokol  kullanmaktadır.

İnternete bağlı bilgisayarların WWW servislerine erişebilmesi için browser adlı yazılıma ihtiyacı vardır.

 

Öğretmenler bilgisayar ağlarından nasıl yararlanır?

  Öğretmenlerin bilgisayar ağlarından nasıl yararlanabileceklerine yönelik onlarca örnek verilebilir. Birkaç önemli kullanım biçimleri üzerinde durma gerekirse öğretmenler:

  • E- posta  yada olulardaki ilan tahtalrını kullanarak farklı bölge yada okullardaki diğer okullardaki öğretmenlerle eğitimle ilgili oruları tartışabilir,fikirlerini paylaşa bilir bazı konularda yardımlaşabilirler.
  • Öğretim metodları ,stratejileri ve öğretim planlarını içeren online veri tabanlarında yararlana bilirler.
  • Konu alanı uzmanlarına ulaşarak öğrenncilerinbu uzmanlarla tartımaları sağlana bilir.

 

Bilgisayar ağlarından öğrenciler nası yararlanabilir.

 

         Öğrencilerin bilgisayar ağından yararlanma biçimlerine yenelik satıız örnek verilebilir. En önemli görülen birkaçörnek üzerinde dululacaktır.

  • Güncel ve dakıkalı bilgileri anında inceleyebilir.
  • Birleri ilr haberleşebilir bazı problemleri tartışabilir

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Join me: