Değişkenlere Değer Atama (VB.NET Kullanarak)

Kısaca değişken atamalarından bahsedelim dedim. Öğrencilere anlatırken burada da paylaşmak geldi içimden. Bu makalede tanımlanan bir değişkene nasıl değer atıcaz ondan bahsedeceğim.

Değişken tanımlaması yapılarak değişken oluşturulduktan sonra değişkene değer atanabilir tanımlanmadan atanamaz. Değişken atama işlemi aşağıdaki şekilde yapılır.

Değişken = Değişkenin tutması istenilen değer Kullanıcının ismini tutmak amacıyla bir değişken tanımlaması yapalım ve bu değişkene “aspnedir.net” ismini verelim.

dim ad as string

ad = “aspnedir.net”

Birinci komut satırında “ad” isimli, “string” tipinde bir değişken tanımlanmıştır. İkinci komut satırında “ad” değişkenine “aspnedir.net” değeri atanmıştır. “String” tipindeki değişkenlere atanan değerler (örnekte aspnedir.net ismi) çift tırnak içinde yazılırlar.

VB.NET değişkene değer atama işleminin değişken tanımlama satırında yapılmasına izin vermektedir. Örneğin, yukarıda iki satır kullanılarak yapılan işlem tek satırda aşağıdaki gibi yapılabilir.

dim ad as string = “aspnedir.net”

Bir değişken için seçtiğimiz veri tipinden farklı tipteki veriyi, o değişkene atamaya çalıştığımızda  hatayla karşılarız. Nasıl bir hatayla karşılaşacağımızı görmek için aşağıdaki örnek sayfayı inceleyelim.

 

degerAktarma1.aspx

1 <script runat=”server”>

2 sub page_load(obj as object, e as eventargs)

3 dim boy as integer = 270

4 dim kilo as integer = 24kg

5 deger1 = deger2

6 response.write(boy)

7 response.write(kilo)

8 end sub

9 </script>

Örnekte “kilo” değişkeni integer tipinde tanımladığından sadece tam sayı değerler alabilir. Fakat “kilo” değişkenine değer olarak “24 kg” ifadesi aktarılmıştır. “24 kg” ifadesi sayısal bir ifade olmadığından sayfa hata vermiştir.

Yukarıdaki kodda 4. satırdaki 24kg mı sadece 24 il değiştirdiğimizde kodlarımız hatasız çalışacaktır.

Başka bir makalede görüşmek üzere.

Değişkenlere Değer Atama (VB.NET Kullanarak)” için 2 yorum

  • 09 Mart 2017 tarihinde, saat 19:14
    Permalink

    Its great to actually find somebody that knows what they are discussing; most often you find individuals that exaggerate too much. I wish more people would read your well-authored post; I know I will certainly be looking for more of your work.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.