Veri Tabanında SORGULAR

SORGULAR

“Veri Tabanında Tablolar” modülünde “Gelişmiş Filtreleme/Sıralama” konusunda tasarım penceresindeki benzerlikten dolayı az da olsa sorgu konusuna girmiştik.

Veri tabanında tablo oluşturduktan sonraki en önemli işlem, “sorgu” yapmaktır. Sorgular, veri tabanının bilgileri profesyonelce yönetmesini sağlar, kullanıcının da bilgileri yorumlamasına yardımcı olur.

Karışık halde bulunan binlerce kayıt içinden, kullanıcının bilmesi gerekenler sorgular sayesinde çekilir. Örneğin Karadeniz Bölgesindeki çay fiyatlarının ortalamasının alınması ya da belli ölçüte uyan kayıtların bir hamlede silinmesi gibi.

Aşağıda sorgunun gücünden ve sorgu çeşitlerinden bahsedilmektedir. Bu gücün bir sonucu olarak birçok kişi sorgunun en zor tasarlanan nesne olduğuna inanır. Yetenekli sorgu hazırlamak için bir gününüzü harcamanız yeterli olmayabilir.

Tablo oluşturduktan sonraki en önemli adıma, sorgu tasarımına geçelim. Sorgu çalıştırıldığında tabloya benzer görünümde bir pencere açılır. Ama tasarımı tablodan çok farklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.