Programlama dili Veri Türleri(Yüzeysel)

Veri Türleri

Programlama dilleri çeşitli işlemleri yapabilmek için kullanılabilecek veri türlerini ve bu türler üzerinde yapılabilecek işlemleri tanımlar. En yaygın olarak kullanılan veri tam sayılar (integer), gerçek sayılar (real) ve kayan noktalı sayılar (floating point) olarak sayılabilir. Bunlara ek olarak programlama dillerinde karakterleri ve kelimeleri ifade etmek üzere veri türleri tanımlanmıştır. Ayrıca mantıksal (boolean) veri türü olarak tanımlanan ve genellikle ikili değerler alan veri türlerinden karşılaştırma yapmak için kullanılan komutlardan yararlanılmaktadır.

 

Yukarıdaki açıklamalardan yola çıkarak, veri türleri üç başlık altında toplanabilir.

 

1        Sayılar,

2        Mantıksal veriler

3        Karakterler

 

Her bir değişkenin hangi veri türünü temsil ettiği genellikle programın başında bildirilir. İşlemler sırasında değişik türlerde tanımlanmış veriler karışık olarak kullanılırsa hata oluşabilir. Bazı diller ise türlerden birisini seçerek, tüm değişkenler o türdenmiş gibi işlem yapabilirler.

 

Veri türleri için bellekte değişik uzunlukta alanlar ayrılır. Bu durumda tam sayı olarak bildirilen bir değişkenin alabileceği en büyük değer, ona bellekte ayrılan yere göre belirlenir. Eğer aynı değişken ile daha büyük sayılar ifade edilmek isteniyorsa o zaman bildirim sırasında bu belirlenmelidir. Örneğin C dilinde

 

int a;

 

Olarak tanımlanan “a” tamsayısı -32768 ile 32767 arasında değerler alabilir.

 

long a;

 

Olarak tanımlanan  “a” tamsayısı -2.147.483.648 ile 2.147.483.647 arasında değer alabilir.

 

 

Veri Yapıları

 

Veri yapıları, verilerin kavramsal şekillerinin ifadesidir. Verilerin bilgisayarlarda saklanması, daha öncede belirttiğimiz gibi, bellekte ayrılan yerlerde olur. Bu durumda biz bir ismi belirli sayıda karakterlerden oluşmuş bir dizin olarak görürken aynı işi bilgisayarın yapabilmesi için verinin karakterlerden oluştuğunun bildirilmesi yanında kaç karakterden oluştuğunun da belirtilmesi gerekir. Bu bildirimin sonucu bilgisayarda yeterli sayıda bellek noktası bu isim için ayrılacaktır.

Atama İfadeleri

 

Atama ifadeleri (assignment statements), bir değişkene bir değer atamak için kullanılan ifadelerdir. En yaygın olarak kullanılan programlama araçlarıdır. Özellikle imperatif ve nesne tabanlı dillerde, atama ifadeleri çok yaygın olarak kullanılır.

 

Değişken adı <atama ifadesi> (değer veya işlem)

 

Şeklindedir.

 

Atama ifadesi dillere göre farklılık gösterebilir. Örneğin; Pascal da atama ifadesi olarak’:=’ kullanılırken C dilinde ‘=’ kullanılır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.