Kablosuz cihazlar modülü özet(Ağ sistemleri ve yönlendirme)

Kablosuz Cihazlar
Terminal, üzerinde kablosuz ağ kartı veya gömülü modülü bulunan dizüstü bilgisayar,masaüstü bilgisayar, PDA (Personel Dijital Assistant), IP telefonu gibi tüm kablosuz ağelemanlarına vereceğimi ortak isimdir.Kablosuz terminal, mobil olmak zorunda değildir. Bu durum zaman zaman birbirinekarıştırılabilir. Örneğin, üzerinde kablosuz ağ kartı bulunan masaüstü bilgisayar sabit ama

kablosuz bir terminaldir.Günümüzde, piyasada bulabileceğiniz neredeyse tüm dizüstü bilgisayarlar üzerindekablosuz ağ erişimi bulunmaktadır. Şayet elinizde daha eski bir model bulunuyorsa, Wi-Fi,IEEE 802.11b/g/a yâda WLAN adaptör gibi farklı isimlerle satılan PCMCI veya USBadaptörlerle bilgisayarınızı kablosuz terminale dönüştürebilirsiniz
Taşıyıcı Birimler (AP: Access Point)
Bir terminalden aldığı bilgiyi, doğrudan hedef terminale en yakın bir taşıyıcı birimeileten ağ bileşenleridir. Kablosuz modem, bina içi veya dışındaki erişim noktaları (Accesspoint/hotspot) veya mobil iletişimde kullanılan baz istasyonları kablosuz taşıyıcı birimlerolarak düşünülebilir.Terminallerin yayın gücü genel olarak taşıyıcılardan zayıf olduğundan sinyallerini

hedef terminale doğrudan göndermeyebilirler. Bu tür bir durumda taşıyıcının temelfonksiyonu kaynak terminalden aldığı sinyali güçlendirerek hedef terminale ulaştırmaktır.Taşıyıcı birimleri birbirinden ayıran temel kriterler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 Kapsama alanı

 Yönlendirme ve mobilite için kullandığı mimari ve protokoller,

 Terminalleri yetkilendirme ve şifreleme,

 Filtreleme ve trafik önceliklendirme,
Çalışma Biçimleri

Kablosuz ağlarda, düzenli ve düzensiz olmak üzere iki farklı çalışma biçimitanımlanabilir.

Düzensiz Bağlantı (Ad Hoc Mode)

Herhangi bir AP’nin yer almadığı kablosuz ağ ortamıdır. Dolayısıyla birbirininkapsama alanı içerisine girebilen terminaller, doğrudan kendi aralarında iletişime girebilir.Düzensiz bağlantı, pratikte, iki bilgisayar arasında; mobil telefonlar arasında veyatelefon ile bilgisayar arasında veri aktarmak için kullanılabilir. Bluetooth ve kızılötesi(InfraRED) gibi iletişim protokolleri düzensiz bağlantı için tipik örneklerdir.
Düzenli Bağlantı (InfrastructureMode)
Bünyesinde en az bir tane AP bulunduran ağ yapısıdır. Her terminal diğerine bir ya dabirden fazla AP üzerinden erişir. Etrafınızda görebileceğiniz kablosuz ağların neredeysetümü kurulu altyapıya sahip olduğundan düzenli bağlantı yapısına sahiptirler.Tipik IP iletişimde, her terminal kendi yayın alanı (broadcast domain) dışındakiterminallere ağ geçidi üzerinden bağlanır. Bu nedenle düzenli bağlantı biçimi, IP iletişimi

için de çoğu zaman bir gerekliliktir.
WLAN Kurulumu

Kablosuz cihazların kurulumun değişik yolları olması nedeniyle, biz bu modüldegenel yolları anlatacağız, aşağı yukarı tüm teknikler birbirine benzemektedir.

Fiziksel Kurulum

Adım 1: AP’yi kablosuz ağ kurduğunuz alanda ortaya gelecek şekilde bir yereyerleştiriniz.

Adım 2: AP’yi kutu içerisinden çıkan RJ-45 ethernet kablo ile, mevcut kablolu ağınızaveya ADSL/Kablo modeminizin ethernet portlarından birine bağlayınız.

Adım 3: Son olarak kutu içerisinden çıkan güç kablosunun bir ucunu AP’ye diğerucunu da elektriğe takınız. Kutu içerisinden çıkan adaptör dışında bir adaptör kullanmayınız.Fiziksel kurulumu yaptıktan sonra yaklaşık bir dakika içerisinde Access Point’in güç

ledi aktif duruma gelecektir. Hemen ardından da WLAN ledi yanıp sönmeye başlayacaktır.
Web Arayüzü Kullanarak Kablosuz Ayarların Yapılması

Ürünün fabrika ayarlarındaki IP adresi ve IP subnet maskı ile birlikte aşağıdakiadımlar izlenerek öncelik ayarları yapılır.

 Sırasıyla tıklayınız. Başlat (Start)- Ayarlar- (Settings)- Denetim Masası – (ControlPanel).

 Ağ Bağlantılarıma (Network and Dial-upConnections) çift tıklatınız. Gelenpencerede Yerel Ağ Bağlantısı (LocalArea Connection) ikonuna çifttıklatınız. Gelen pencerede Özellikler (Properties) butonuna tıklatınız.

 Yüklenmiş Ağ Aygıtlarını (Network Components) kontrol ediniz. TCP/IPyüklenmemiş ise Ekle (Add) butonuna tıklayarak yükleyiniz. Yüklenmiş ise 6.adıma geçiniz.

 Ağ Aygıtı Tipi (Network Component Type) penceresinden Protokolü(Protocol) seçiniz ve Ekle (Add) butonuna tıklayınız.

 Ağ Protokolünü (Select Network Protocol) penceresinden TCP/IP’yi seçin ve“Tamam” (OK) butonuna tıklayınız. Bu işlem esnasında Windows cd’siistenebilir.

 TCP/IP ‘yi seçiniz ve “Özellikler” (Properties) butonuna tıklayınız.

 IP adres bölümüne cihazın IP adresini ve Submask adreslerini giriniz.
 Son olarak Tamam (OK) butonuna tıklayarak ayarları kaydediniz.

Bilgisayarınızda yapılması gereken ayarları işletim sisteminize göre yaptıktan sonraaşağıdaki adımları takip ederek cihazınızı konfigüre ediniz.
 Web tarayıcınızı açınız ve adres bölümüne IP adresini yazıp enter tuşuna

basınız.

 Karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.
Kablosuz LAN’daİletişim Kurma
Noktadan Noktaya Kablosuz Ba
ğlantı

Noktadan noktaya çalışma modeli; iki ya da daha çok kablosuz iletişim özelliğinesahip bilgisayarın, bir sunucu (server) kavramı olmadan birbirine bağlandığı ağ yapılarıdır.Bu tür ağlarda bulunan bilgisayarların sahip oldukları program, veri, dosya gibi tümkaynakların ağdaki diğer bilgisayarlar tarafından kullanılabilir. Bu model prensip olarakdaha hızlı kurulabilen ve kablo veya AP gibi herhangi bir altyapı gereksinimi olmayan enbasit ağ kurulum yöntemidir.
Kablosuz Ağ Güvenliği
kablosuz güvenliği sağlamak zor bir iştir.Nerede kablosuz ağ var ise orada az bir güvenlik vardır demektir.VPN teknolojisi, aynı ağ üzerinde başka bir WLAN ileri trafiği gördüğü anda ağıhemen kapatır. WLAN lar ev veya ofis ortamlarının dışına çıktığında davetsiz misafirler çokaz bir efor sarf ederek ağın içine sızabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Join me: