Bilişim Grup Teknolojisi

Bilgisayar ağlarının geliştirilmesi sonucunda, birden fazla bilgisayar birbirlerine bağlanabilmektedir. Artık yapılan işlemler yalnız bir bilgisayara değil, birden çok bilgisayara yaptırılmaya başlanmıştır. Bir bilgisayar, ağa bağlı diğer bilgisayardaki veriye ulaşarak onu kullanabilmektedir. Internet sayesinde de gerek verilere gerekse, diğer bilgisayarlara bağlanmak kolayca sağlanabilmektedir. Böylelikle belli bir görev, birkaç bilgisayar arasında paylaştırılarak iş daha kısa sürede, daha verimli ve daha kolay yapılabilmektedir.

 

Birçoğumuz arı kovanı ve karınca yuvasını görmüşüzdür. Gerek arılar gerekse karıncalar arasında, muazzam bir iş bölümü vardır. Bilim adamları, arılar ve karıncalar arasında gerçekleştirilen iş bölümünü otomasyona uyarlamaya çalışmışlardır. Bilgisayar ağlarında olduğu gibi birbirleriyle de haberleşebilen otomasyon ağları kurulmaya başlanmıştır. Birden fazla otomasyon sistemlerinin bir arada çalıştırılmasıyla grup teknolojileri oluşturulmuştur. Bu tür sistemlerde, her elemana özerk bir yapı verilmiş ve böylece ayrı ayrı işlerle uğraşan otomasyon sistemlerinin belli bir uyum içinde çalışması sağlanmıştır. Bunun sonucu olarak, yapılacak olan işe göre, belli bir iş bölümü belirlenerek, o iş daha kısa ve daha kolay yapılabilmektedir.

 

Teknolojik uygulamalarda olduğu gibi otomasyon alanında da, geliştirilmesi planlanan yapıya benzer özellikler taşıyan oluşumlar tabiat içerisinde incelenmektedir. En önemli araştırmalar da arı ve karınca topluluklarının incelenmesi üzerine olmuştur. Grup teknolojisinin sahip olması gereken özelliklerini belirlemek için, arı ve karınca topluluklarındaki bireylerin grup içi davranışları ve aralarındaki haberleşme en ince detayına kadar incelenmiştir.

 

İlk kullanılan otomasyon sistemlerinde veriler, denetim birimlerinde hesaplanırken, oluşturulan yeni yapıda, farklı işlerden sorumlu denetim birimleri mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Join me: