BİLGİSAYARLI GÖRME SLAYT-SUNUM

Geçtiğimiz yüzyılın son çeyreğinde bu konuda yoğun çalışmalar yapıldı.
İnsanlarla satranç oynayan ve onları yenen, fabrikalarda vida sıkan, imla hatalarımızı düzelten, parfüm koklayan, şarap tadına bakan, hastalara teşhis koyan bilgisayar sistemleri geliştirildi. Ama ne yazık ki insana özgü yetenekleri canlandırmada bu beklentiler birçok konuda olduğu gibi, bilgisayarlı görme konusunda da istenilen oranda ve hızda gerçekleşemedi. Araştırmacılar birçok probleme sınırlı çözümler getirdi ise de bilim kurgu filmleri bilimde gerçekleşemedi. Hala ortalarda dönüp dolaşan ve işlerimizi gören, bize kafa tutan robot bilgisayarlar mevcut değil. Günümüz bilgisayarları hala insanoğlu kadar keskin göremiyor ve gördüklerini insanoğlu gibi değerlendiremiyor. Ama birçok uygulama alanında görüntüleri algılayarak, çeşitli şekillerde işleyerek ve hatta değerlendirerek önemli problemlerimizi çözüyor. İşlerimize verim ve doğruluk getiriyor

İşte bu konu hakkında kabaca bilgi vermek amacı ile hazırlanmış sunum dosyasının ön izlemesini aşağıda görebilirsiniz. Ön izleme dosyasının hemen altında bulunan linkten de bilgisayarınıza bu slayt dosyasını indirebilirsiniz.

Slaytın başlıca konu başlıkları aşağıdaki gibidir.
Bilgisayarlı Görme
Geçtiğimiz yüzyılın son çeyreğinde Bilgisayar sistemleri,
Ne Yapmaya Çalışıyoruz ve Neden Çok Zor?,
Bilgisayarlı Görmenin Uygulama Alanlarına Örnekler,
Robot Görme Sistemleri,
Güvenlik Sistemleri ,
Giriş/Çıkış Denetimi,
Parmak İzi Sensörün Çalışma Prensibi ,
Optik Karakter Tanıma (OCR),
Coğrafi Bilgi Sistemleri

Konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.


Yukarıdaki PPT dosyasını bilgisayarınıza Download etmek için tıklayınız (Bilinmeyen - bilgisayarli_gorme.PPT)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.