BİLGİSAYAR MİMARİSİ-Bilgisayarlarda Bilgi Saklama

Bilgisayarlarda Bilgi Saklama

Elektrik sinyalleri sayısal ve analog olarak iki biçimde olabilir. Analog sinyal süreklidir. Veriler iki nokta arasındaki tüm değerleri alabilirken sayısal sinyaller kesiklidir. Yalnızca belli değerleri alabilirler.
bilgisayarda sinyal

Bilgisayarlar da sayısal makinalardır ve yalnız iki düzeydeki sayısal veriler üzerinde işlem yapabilirler : “1” ve “0“. Bu rakamları tırnak içinde yazmamızın nedeni bunların mantıksal değerler olmaları ve bilgisayarların içinde iki voltaj seviyesi (0 Volt için “0”, 5 Volt için “1”) olarak görülmeleridir. Yani, “0” ve “1” yerine “Evet”-“Hayır”, “Var”-“Yok” gibi daha başka gösterimler de kullanabilirdik.

Bilgisayarda bu ikili düzeylerden her birisine İngilizce “binary digit” sözcüklerinden türetilmiş olan bit adı verilir. Bitlerin çeşitli bileşimleri ile bilgisayarda harfler, rakamlar, ve özel simgeler temsil edilir. Örneğin ASCII (American Standard Code for Information Interchange) tablosunda ‘A’ harfi 1000001 şeklinde, ‘2’ sayısı (karakter olarak)  ise 0110010 şeklinde ifade edilir.

Örnek:

  Alfabemiz 4 karakterden oluşuyor olsun: “A”, “B”, “C”, “D”. Bu harflerin bilgisayarda bir şekilde temsil edilmesi gerekir; çünkü bilgisayar yalnızca “0” ve “1” lerden anlar.

   Şimdi, elimizde 4 harften oluşan bir alfabe var. 4 adet harfi bilgisayarda 2 bit ile temsil edebiliriz.

Ondalık Taban İkilik Taban Karakter
0 00 A
1 01 B
2 10 C
3 11 D

 

Bu kod sistemine bir isim verelim: ISC (IDE_A Standart Kodu). Siz daha başka bir standartta bir kod tablosu hazırlayıp başka bir isim verebilirsiniz.

Artık alfabemizden oluşan sözcükleri bilgisayarda temsil edebiliriz.

Sözcük Bilgisayardaki Karşılığı
ABA 00 01 00
BABA 01 00 01 00
ABAD 00 01 00 11
BACA 01 00 10 00

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Join me: