8. SINIFI 1.DÖNEM 1. VELİ TOPLANTI TUTANAGI

Soruları word belgesi olarak soruların altındaki linkten bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

2012-2013EĞİTİM ÖĞRETİM YILI AKINCILAR İLKÖĞRETİM OKULU 8/B SINIFI I.DÖNEM I. VELİ TOPLANTI TUTANAGIDIR

Toplantı no:1

Toplantı tarihi:05.10.2012

Toplantı yeri:8/B sınıfı

Toplantı Saati:15.10

Toplantıya katılanlar: …………………………………….

 

       GÜNDEM MADDELERİ:

1)Açlış ve yoklama

2) Okul ve veli işbirliğinin önemi ve ilişkilerin geliştirilmesi ile ilgili alınabilecek tedbirler

3) Ders ile ilgili araç gereç ve kaynaklar,ödevler

4) Çocukların evde zamanı verimli geçirmeleri için alınabilecek tedbirlerin görüşülmesi(tv,bilgisayar,vb.)

5) Öğrenci kılık kıyafet durumu , kahvaltı ve geç kalma alışkanlığı

6) Devam devamsızlık durumu ve öğrencilerde görülen olumsuz davranışların görüşülmesi

7) Zararlı alışkanlıklar

8) Bu dönem ile ilgili diğer branş öğretmenlerinin sınıf ile ilgili gözlem ve değerlendirilmelerinin sınıf rehber öğretmeni veya kendileri tarafından sunulması

9) SBS sınavı ile ilgili bilgi verilmesi

10) r-okul ile ilgili bilgi verilmesi

11) Rehberlik servisi ile ilgili bilgi verimesi.

12)Dilek ve temenniler

13) Kapanış

 

GÜNDEM MADDELERİNİN GÖRÜŞÜLMESİ VE ALINAN KARARLAR

1)8/B  sınıf rehber öğretmeni gelen velilerin imzalarını aldı ve 9 öğrencinin velisinin geldiğini belirterek toplantıya başlamıştır.

2) Sınıf rehber öğretmeni Emre İYİGÜN okul veli işbirliğinin sürekli canlı tutulması gerektiğini bunun öğrenci açısından çok verimli olacağını söyledi.Öğrenci velilerinden Gülsen PEKGÖZ ise öğretmene katıldığını sürekli işbirliği içerisinde olunması gerektiğini ve sürekli okulu ziyaret edeceğini söylemiştir ve diğer veliler ise bu söylenenlerin doğru olduğunu belirtmiştir.Sınıf rehber öğretmeni velilerin sadece veli toplantılarında değil toplantı dışından haftada bir öğrenci hakkında bilgi almak için velilerin okula gelmesi gerektiğini söylemiştir.

3)Sınıf rehber öğretmeni Emre İYİGÜN öğrencilerde ders çalışma sıkıntısı olduğunu ve verilen çalışmların  zamanında yapılmadığını söyledi.Derya APAYDIN isimli veli ise Büşranur APAYDIN’ın eve geldikten sonra ödevlerinin başına oturduğunu söyledi.Diğer branş öğretmenleride kendi derslerinde öğrencilerde verilen çalışmaların zamanında yapılmadığını söyledi.Emre İYİGÜN  velilere  öğrenciler akşam eve geldiklerinde bugun okulda ne işlediklerini sormalarını , hangi dersten ne çalışması olduğu hakkında bilgi alabileceklerini söyledi.

4)Sınıf rehber öğretmeni öğrenciler eve geldiklerinde öncelikle üstlerini değiştirmesi gerektiğini daha sonra biraz dinlenmesi gerektiğini ve ardından o günün tekrarının yapılması gerektiğini aksi takdirde bilgilerin kalıcı olmayacağını,öğrencilerin eve geldiklerinde hemen pc,tv gibi aletlerin başına geçmemeleri konusunda velilerin dikkatli olmasını söyledi ve velilerinde hep bir ağızdan haklısınız hocam  demiştir.Sınıf rehber öğretmeni öğrencilerin çoğu vaktinin evde geçtiğini bundan dolayı velilerin bu konu hakkında dikkatli olması gerektiğini söylemiştir.Gülsen hanım kızı sefanur’un eve gelir gelmez dersinin başına oturduğunu ve hiç kalkmadığını belirtmiştir.Emre İYİGÜN ise bu tekniğin yanlış olduğunu ara vererek ders çalışması gerektiğini bu konu hakkında okul rehber öğretmeninden ve sınıf rehber öğretmeninden yardım alabileceğini söyledi.Derya hanım ise kızı büşranın verilen ödevleri yapma konusunda bu sene geçen seneye göre daha iyi olduğunu belirtmiştir.Emre İYİGÜN bu konu hakkında başka konuşmak isteyen olup olamadığını sorduktan  sonra diğer gündem maddesine geçiş yapmıştır.

5) Sınıf rehber öğretmeni öğrencilerin kıyafetlerinin  geçen sene ile aynı olduğunu belirtmiş ve öğrencilerin bu noktada uygun davrandığını söyledi.Kışın havalar soğuk olduğunda göleklerinin üstüne okulun belirlemiş olduğu hırkaların giyilebileceğini bunun dışında başa kıyafetlerin giyilmemesi gerektiğini söylemiştir.Emre İYİGÜN öğrencilerin başarıları üzerinde kahvaltının çok önemli olduğunu mümkün olduğu sürece öğrencilerin kahvaltılarını yapmadan gelmemesi gerektiğini kahvaltı yapmadan geldiklerinde yanlarına yiyebilecek gıda maddelerinin konulması  gerektiğini söylemiştir.Veliler ise sıra ile çocuklarını kahvaltı yaparak okula gönderdiğini söyledi.Emre İYİGÜN öğrencilerin okula geç kalmamaları için velilerin vaktinde uyandırmaları ve kahvaltılarını hazırlamaları noktasında velilere bilgi vermiştir.

6) Sınıf rehber öğretmeni öğrencilerin okula devam etme konusunda dikkatli olmalarını herhangi bir şüphe karşısında kendisini arayarak bilgi alabileceğini söylemiştir.Sınıf rehber öğretmeni özellikle havlar ısındığı zaman öğrencilerde okuldan  kaçma gibi olumsuz davranış sergilediklerini ve ergenlik döneminde bulunduklarından dolayı böyle bir durum ile karşılaştıklarında okul rehber öğretmeninden yardım alabileceklerini ifade etmiştir.Sınıf rehber öğretmeni aynı zamanda e-okul sisteminden çocuklarının devamsızlıkları noktasında bilgi alabileceklerini söylemiştir.

7)Okul rehber öğretmeni çocukların ergenlik döneminde bulunduğunu bu dönemde bir gruba dahil olma isteğinin yüksek olduğunu,özentinin üst düzeyde olduğunu bundan dolayı sigara,alkol,uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıkların bu dönemde daha kolay kazanıldığını belirterek velilerden bu konu hakkında çok dikkatli olması gerektiğini söyledi.Sınıf rehber öğretmeni ise çocukların yanında sigara içilmemesi gerektiğini bu alışkanlıkların nelere sonuç açabileceğini söylemesi noktasında bilgi vermiştir.Böyle olası bir durum karşında  okul rehber öğretmeni kendisinden yardım alabileceklerini söylemiştir.

8) Toplantıya katılan matematik öğretmeni okulda genel olarak öğrencilerin en çok sıkıntı yaşadıkları ders olarak matematik olduğunu söylemiştir.Verilen ödevlerin zamanında yapılmadığı ve öğrencilerin dersi dinlemediklerini ifade etmiştir.Görsel sanatlar öğretmeni Atakan bey ise kendi dersinde öğrencilerin başarılı olduklarını ifade etmiştir.Atakan bey özellikle Sefanur pekgözün velisine Anadolu lisesi ,fen lisesi gibi okulları kazanabilecek öğrenci olduğunu ancak kendisini güzel sanatlar lisesine gidebileceğini resim noktasında muhteşem bir yeteneğinin olduğunu belirtmiştir.Ancak Gülsen hanım eşinin sefanur’un babasının güzel sanatlar lisesine göndermek istemediğini söyledi.İngilizce öğretmeni Esra hanım kendi dersinde problem olduğunu öğrencilerin kendi dersine karşı aşırı ilgisiz olduklarını,ders işlememek için ellerinden geleni yaptıklarını,sınıfın düzenini özellikle erkek öğrencilerin bozduğunu bundan dolayı sınıfın erkek öğrencileri hakkında tutanak tuttuğunu bu durumun tekrar yaşanması dahilinde dilekçeyi okul idaresine vereceğini söylemiştir.Fen ve teknoloji öğretmeni 8/B sınıfının hendi dersinde başarılı olduklarını ancak konu tekrarı ve soru çözümü yapmadıklarını söyledi.Sınıf rehber öğretmeni 8/B sınıfının bu sene SBS sınavına gireceklerinden dolayı bol soru çözmeleri gerektiğini söylemiştir.

9)Okul müdürü ……… ….. 8.sınıflarının bu sene SBS sınavına gireceklerini belirtmiştir.Ancak gelen velilerin az olduğunu ifade etmiştir………. ….. geçen sene SBS sınavı sonuçlarına göre okulumuzdan 1 fen lisesi 1 sosyal bilimler lisesi 4 anadolu öğretmen lisesi 6 anadolu lisesi çıktığını belirterek okul başarısının üst düzeyde olduğunu bunu sağlayan sebelerden en önemlisininde okulda açılan halk eğitim merkezine bağlı Sbs ‘ye hazırlık kurslar olduğunu ifade etmiştir………. ….. bu senede okulumuzda kursların açılacağını belirtmiştir.Bu kurslarda kullanılacak kaynakların okul öğretmenleri tarafından incelendiğini bunu haftaya yapılacak okul aile birliği kurulu toplantısında geniş olarak ele alınacağını söyledi………. ….. sınava 5 -6 ay gibi kısa bir süre kaldığını budan dolayı velilerin öğrencilerle çok sıkı ilgilenmesi gerektiğini söylemiştir………. ….. kurs çalışmalarının sürdüğünü en kısa sürede açılacağına söylemiştir………. ….. kurslarda kullanılacak kaynak kitaplarının belirlendikten sonra velilere duyurulacağını ve bu kaynakları alanların kurslara katılabileceğini söylemiştir.

10)Sınıf rehber öğretmeni e –okul ile bilgi vermiştir.e-okul üzerinden çocukların devam devamsızlık durumlarını,notlarını ,sınav tarihlerini,davranış notlarını görebileceğini,bunun için sadece öğrencinin tc numarasını ve okul numarasını bilmesi gerektiklerini söylemiştir.e-okul sistemini veli bilgilendirme sisteminden girebilceklerini ifade etmiştir.

11) Okul rehber öğretmenimiz Dilber AKSOY kendini velilere tanıttıktan sonra okul rehberlik hizmetlerinden herkesin yararlanabileceğini ifade etmiştir.Sefanur PEKGÖZ’ün velisi Gülsen Hanım kızında sınav stresi olduğunu bu konu ile ilgili Dilber hanımdan ne yapılabileceğini söylemiştir.Dilber hanım ise bu konu hakkında genel bir çalışma içerisinde olduğunu öğrencilerde sınav stresi konulu çalışma en kısa sürede yapacağını ifade etmiştir.Dilber AKSOY öğrencilerin ergenlik döneminde bulunduklarından dolayı bu dönemde ders çalışmada isteksizlik,ebeveynlere karşı asilik olabileceğini bu durum karşısında şimdilik yapılması gereken görmezden gelme olduğunu,bunun geçici bir dönem olduğunu gerektiğinde kendisinden de yardım alabileceklerini okul rehberlik odasının müdür beyin odasının yanında olduğunu ve herkese açık olduğunu ifade etmiştir.

12) Sınıf rehber öğretmeni gelen velilerin isteklerinin olup olmadığını sormuştur.Bunun üzerine Meryem’in babası Ahmet bey söz isteyerek kızının şu anda oturduğu yeri beğenmediğini kızının yerinin değiştirilmesini istemiştir.Bunun üzerine okul müdürü ……… ….. 8.sınıflarda genel olarak oturma düzenini kendisinin değiştirdiğini ancak bunun geçici olduğunu ifade etmiştir………. ….. okulda 8.sınıflarda genel bir boşluk olduğunu belirtmiştir.Ahmet bey kızının bir tek Zeynep ile oturmak istediğini belirtmiştir.Bunun üzerine ……… ….. Ahmet beye kızının sorunu olup olmadığını sormuştur.Ahmet bey ise kızının sosyal olmadığını ifade etmesi üzerine Aslan beyde bundan dolayı değiştirdiğini ve kızının Büşra ve Zeynep ile ayrı grup olduğunu bunun sınıf için hoş bir durum olmadığını sınıfta birtek onların olmadığını diğer öğrenciler ile paylaşım içinde olması gerektiğini ifade etmiştir.Ancak Ahmet bey konuşulanlardan ikna olmayınca ……… ….. sınıf rehber öğretmenine ve okul rehber öğretmenine dönerek bu konuyu rehberlik servisince görüşülmesi gerektiğini ve ortak bir kararın alınacağını resmi kayıtlara geçirilmesini istemiştir.Ahmet bey sınıf oturma düzenini sınıf öğretmeninin yapması  gerektiğini söylemiştir.Bunun üzerine ……… …..  sınıf oturma düzeninde sorun olan öğrencinin yeri belirlenirken sadece sınıf öğretmeninin görüşü değil okul rehberlik servisinin,diğer brranş öğretmenlerinin,okul idaresinin ortak görüşü esas alındığını ifade etmiştir.Ahmet bey Aslan beye resmi yollar ile bu sorunu çözeceğini ifade etmiştir.Bu sırada diğer veliler ise bu sınıfta bir tek Meryem mi var diyerek tepki göstermiştir ve konunun kapanması gerektiğini söylemişlerdir.Aslan bey ise haklı olduklarını dile getirerek konuyu kapatmıştır.Sınıf rehber öğretmeni başka dileği olan var mı diye sormuştur.Veliler başka söyleyeceklerinin  olmadığını ifade ederek Sınıf rehber öğretmeni toplantıya son vermiştir.

 

 

…………………………….                                                                                                  …………………………

8/B Sınıf rehber öğretmeni                                                                                    Okul Müdürü

  VEL_TOPLANTI.doc (46,0 KiB, 117 hits)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Join me: